Analiza konkurentów

W kartotece klientów Jan miał zapisanych 540 osób. Przy założeniu, iż na osiedlu znajduje się około 2500 mieszkań i przyjmując ogólnopolski wskaźnik liczby rodzin posiadających video (0,41) Jan kalkulował, iż statystycznie około 1000 mieszkań jest wyposażonych w ten sprzęt. Był jednak pewny, iż na tym osiedlu liczba ta może być nawet i dwa razy większa, ale nie wiedział czy i jak można to sprawdzić.

Dokładne dane Jan miał natomiast na temat wypożyczanych filmów i preferencji klientów. Jego badania ankietowe, które prowadził na początku, aby zracjonalizować politykę zakupów, oraz rozkład wypożyczeń wykazywały dominację zainteresowania filmami sensacyjnymi oraz komediami. Rozkład wypożyczanych filmów:

Jan nie analizował dotychczas swoich konkurentów i dlatego zdecydował się na obserwację innych wypożyczalni na osiedlu. Wszystkie były zlokalizowane w pobliżu sklepów lub w sklepach. Odległość między ulicą Klaudyny i Gwiaździstą wynosiła około 500 metrów, a wszystkie wypożyczalnie były zlokalizowane stosunkowo blisko siebie: od 5 do 10 minut drogi. Poniżej przedstawiamy spostrzeżenia poczynione przez Jana podczas obserwacji konkurentów.

Konkurent 1 – „Jachniczek”: wypożyczalnia założona w 1991 roku, mieści się w sklepie „Jachniczek” (poprzednio bar „Jachniczek”), obok popularnego sklepu wielobranżowego „Bródno”. W obu sklepach zaopatrują się głównie mieszkańcy ul. Gwiaździstej. „Jachniczek” prowadzi sprzedaż podobnego asortymentu, jak „Bródno”: nabiał, pieczywo, napoje. Nie prowadzi jednak warzyw, ma natomiast rozbudowany dział mięsny, którego w „Bródnie” nie ma. Wypożyczalnia zajmuje jeden z rogów sklepu i ma około 350 tytułów. Cena wypożyczenia wynosi niezmiennie od 8 miesięcy 1 zł. Godziny otwarcia są identyczne, jak sklepu: od 8.00 do 19.00 w dni powszednie i od 9.00 do 16.00 w soboty. Zdaniem Jana, w wypożyczalni jest stosunkowo niewiele nowych tytułów. Właściciel kupuje tylko „pewne” nowości, szlagiery, które na pewno się zwrócą. Brakuje katalogów filmów -jest tylko ich lista z rozbiciem na typy filmów. Wypożyczalnię obsługuje kilka osób na zmianę (rodzina prowadzi cały sklep), które – zdaniem Jana – nie są w stanie ani doradzić, ani pomóc przy wyborze filmów. Często, gdy są zajęte na innych stoiskach, trzeba długo czekać na obsługę. Jan przypomniał sobie, iż. na początku działania wypożyczalni, na miejscu było video i monitor, aby można było czekając oglądać filmy. Obecnie już go nie ma.

Leave a Reply