PRZYPADEK: SALON ODNOWY BIOLOGICZNEJ CZĘŚĆ 2

Wizyta w salonie „U Ali” skończyła się ustaleniem, że pani Maria zorganizuje i otworzy tuż obok salon odnowy biologicznej dla pań. Największymi problemami, jakie się od razu pojawiły, były dwie kwestie: założenie firmy oraz pozyskanie pieniędzy na rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia.

Następnego dnia pani Jodłowska zgromadziła wszelkie przepisy prawne dotyczące form organizacyjnych prowadzenia działalności gospodarczej. Czytając je zastanawiała się, czy korzystniejsze będzie założenie salonu z inną osobą w formie spółki, czy też samodzielne prowadzenie firmy. Biorąc pod uwagę, że salon odnowy biologicznej nie jest zbyt skomplikowaną działalnością, pani Maria postanowiła następnego dnia pójść do urzędu gminy i uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Zdaniem pani Jodłowskiej ta najprostsza prawna forma przedsiębiorczości cechuje się kilkoma zaletami:

– koszt rozpoczęcia działalności gospodarczej nie jest wielki (trzeba uiścić jedynie opłatę skarbową),

– nie należy dopełniać żadnych skomplikowanych formalności, wystarczy wypełnić specjalny formularz, w którym określa się rodzaj prowadzonej działalności, swoje imię i nazwisko, miejsce wykonywania działalności gospodarczej oraz przewidywaną datę uruchomienia firmy.

Oczywiście pani Maria zdawała sobie sprawę z niebezpieczeństw tej formy działalności gospodarczej. Wiedziała, że w razie bankructwa, za długi spowodowane prowadzoną działalnością będzie odpowiadać całym swoim osobistym majątkiem. Bała się, że w wyniku nieumiejętności zarządzania firmą może w przyszłości ucierpieć jej rodzina. Po krótkiej konsultacji z mężem, pani Jodłowska postanowiła, że kolejnym krokiem tworzenia firmy będzie zawarcie ze współmałżonkiem umowy o rozdzielności majątkowej. W ten sposób pani Maria odpowiadałaby za ewentualne długi salonu odnowy biologicznej jedynie ze swojego, wyodrębnionego majątku.

Leave a Reply

Kategorie
program do samodzielnej księgowości budowa domów drewnianych mazowieckie