Z chwilą powołania ESBC każdy z krajów członkowskich jest zobowiązany do dostosowania przepisów prawa bankowego i statutu banku centralnego do
postanowień traktatu o unii gospodarczej i walutowej oraz statutu ESBC i EBC. Narodowe banki centralne jako integralny składnik ESBC są zobowiązane do prowwadzenia działalności na podstawie wytycznych i zaleceń EBC. Rada EBC może podjąć decyzje zobowiązujące narodowe banki centralne do respektowania wytycznych EBC.
Harmonizacja prawnych regulacji europejskiego rynku usług finansowych
Z problematyką unii walutowej i europejskiego systemu banków centralnych wiążą się także wysiłki w zakresie rynku usług finansowych. Swoboda świadczenia usług w ramach Wspólnoty jest zasadą, podobnie jak swoboda przepływu towarów i kapitałów oraz przemieszczania się pracowników. Zasada ta podlega jednak pewnym ograniczeniom ze względu na specyfikę usług finansowych. Pod tym pojęciem rozumie się bowiem zarówno usługi w zakresie działalności ubezpieczeniowej, jak w działalności bankowej (z wyjątkiem zadań centralnego banku państwa) oraz w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi, a także wszelkiego rodzaju doradztwo w sprawach finansowych. W tym miejscu nasze zainteresowania ograniczamy do usług bankowych, chociaż pod względem ich charakteru prawnego są one z reguły obiektem prawa prywatnego, będąc w szczególności przedmiotem prawa bankowego.
Harmonizacja norm prawa bankowego w krajach Wspólnoty jest koniecznością dostrzeganą od dawna {por. J. Węcławski, Harmonizacja norm prawa bankowego w krajach EWG, „Bank i Kredyt” 1991, nr 12).Wymaga tego idea utworzenia wspólnego rynku i usług bankowych. Dla jej realizacji podejmowane są od dawna konkretne działania {patrz szerzej J.K. Solarz, Dostosowanie banków do standardów europejskich, Warszawa 1993).Ich chronologia jest następująca.
Leave a reply